Дата: 9 травня 2014 р. Місце: вул. Георгієвська 63, м. Маріуполь, Донецька область (47°05'38.6"N 37°32'54.2"E)

15 березня 2014 р., в переддень Кримського референдуму, аналогічна пропозиція щодо проведення референдуму була озвучена і на мітингах в Маріуполі, серед організаторів якого була Комуністична партія України та Російський блок. 13 квітня 2014 року, на 6-й день після проголошення «ДНР» у Донецьку, бойовики «ДНР» за бездіяльності правоохоронних органів захопили будівлю міської ради і вивісили на її даху прапор терористичної організації «ДНР».

16 квітня 2014 р. бойовики здійснили спробу захоплення військової частини № 3057, в результаті якого троє загинули, 13 поранено і 77 — затримано. Для нейтралізації нападників до міста було перекинуто спецпідрозділ МВС «Омега», а на в'їздах до міста організовано блокпости.

Напередодні першотравневих свят прапори «ДНР» з'явились над будівлями районних адміністрацій, під прапорами ДНР та Російської федерації пройшли і демонстрації 1 травня. Учасники демонстрацій також вимагали усунення з посади начальника ГУМВС щойно призначеного Валерія Андрощука. Того ж дня прапори «ДНР» були вивішені на будівлях СБУ, міліції та прокуратури.

В ніч з 3 на 4 травня 2014 р. у центрі міста мали місце збройні сутички. Увечері 6 травня 2014 р. сепаратисти, побоюючись проведення у місті антитерористичної операції, перекрили рух на центральній вулиці міста — проспекті Леніна (сучасний просп. Миру), а також на проспекті Металургів біля підземного переходу, підпалили шини на барикадах біля захопленої ними будівлі міської ради з боку проспекту Нахімова, на перетині проспекта Леніна та вулиці Казанцева, встановили блок-пост на трасі Маріуполь-Ялта неподалік селища Мелекіне. Поблизу військової бази у маріупольському аеропорту сталася перестрілка: невідомі обстріляли кілька автомобілів. Озброєні бойовики намагалися здійснити напад на сили антитерористичної операції поблизу Агробази, однак силовики дали відсіч, захопивши кількох сепаратистів у полон.

Бій

9 травня 2014 р. о 9.30 начальник Маріупольського УВС полковник міліції В. Андрощук збирає у будівлі міського управління внутрішніх справ (вул. Георгієвська 63) представників силових структур для обговорення ситуації у місті. На зустрічі присутні: Валерій Андрощук, підполковник міліції Анатолій Саєнко (начальник ДАІ Маріуполя), полковник Дермин — представник штабу ОК "Південь" та заступник командира 20-го БТрО "Дніпропетровськ" підполковник Сергій Демиденко.

О 10.00 близько 60 озброєних бойовиків (група "Мангуста") починають штурм будівлі. Починається бій всередині. Бойовикам вдається захопити перший та другий поверхи будівлі, але чисельні спроби штурму 3-го поверху, де забарикадувалися правоохоронці та військовики були невдалі. Отримавши інформацію про штурм бойовиками будівлі УВС були підняти по тривозі підрозділи 20-го БТрО, БПСМОП "Азов'я" та Львівского полку НГУ яки вирушили на допомогу на двох БМП 72-ї окремої механізованої бригади. Близько 12.00 силовики оточують периметр будівлі та вступають у бій, але в зв'язку з тим, що біля будинку починає з'являтись все більше і більше цивільних прихильників "ДНР", командири підрозділів ЗСУ приймають рішення припинити вогонь. Приблизно о 13.00 - 13.30 в будівлі починається пожежа.

За повідомленнями учасників бою, проти українських силовиків діяли снайпери, які перебували у будівлі поліклініки біля управління міліції. Десь близько 16.00 штурм закінчився. Вцілілі захисники, за допомогою пожежних, покидають будівлю. Але бойовикам вдається впізнати начальника міліції Валерія Андрощука, якого беруть в полон.

Щоб уникнути значних жертв серед цивільного населення, яке буквально лягало під техніку і лізло під кулі, військовим було наказано покинути місто. Під час відступу с місця були покинуті БМП-2 (борт. номер 240), БТР-70 (борт. номер 490), БРДМ та 3 автомобілі. Після захоплення БМП-2 сепаратистами вона випадково вистрілила, пошкодивши стіну житлового будинку; внаслідок вистрілу ніхто не постраждав. 10 травня 2014 р. сепаратисти спалили машину біля приміщення міськради.

Після подій 9 травня 2014 р. під контролем України перебував Маріупольський аеродром, на якому знаходились декілька сотень військовослужбовців Національної Гвардії та Збройних Сил України, та півтори сотні добровольців з батальйону МВС «Азов».

В результаті бою за будівлю Маріупольського управління внутрішніх справ загинуло 6 силовиків.